. Skip to main content
Calculating energy costs lesson plan
lesson
15 Downloads
Write a review
beta
EdBrAIn It
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Calculating energy costs lesson plan

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email
Subject MathScience
Grade Level Grades 6-8
Resource Type Lesson Plan, Worksheet
Attributes

About This Lesson

Students calculate the yearly costs of operating energy-efficient appliances and light bulbs and compare them to the costs of using standard appliances and bulbs.

Resources

Files

beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

cfpb_building_block_activities_calculating-energy-costs_guide.pdf

Lesson Plan
May 4, 2023
584.33 KB
beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

cfpb_building_block_activities_calculating-energy-costs_worksheet.pdf

Worksheet
May 4, 2023
595.41 KB

Reviews

Write A Review

Be the first to submit a review!

Advertisement