. Skip to main content
Real World Rate and Unit Rate Problems
lesson
6691 Downloads
5.0 (1 Review)
beta
EdBrAIn It
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Real World Rate and Unit Rate Problems

Share

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Pinterest
Share On LinkedIn
Email
Grade Level Grades 6-8
Resource Type Activity, Handout, Lesson Plan, Worksheet
Standards Alignment
Common Core State Standards
License

About This Lesson

This lesson will begin with a review of finding unit rate in a real-world situation. Then students will be introduced to finding unit rates using decimals, like Usain Bolt's time. We will then ask students to use unit rates to compare costs and also make choices based on unit rates. For example, students will decide when we want to have a higher unit rate (i.e. earnings per hour) or a lower unit rate (i.e. cost per package of buttons). We will finish the lesson with scaffolded class work, summary and assessment. Aligned with Common Core State Standard: 6.RP.2

Resources

Files

beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Ratios08_Powerpoint.ppt

Lesson Plan
February 10, 2020
3.69 MB
beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Ratios08_Classwork.doc

Activity
February 10, 2020
1.54 MB
beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Ratios08_Classwork_Answers.doc

Handout, Worksheet
February 10, 2020
93 KB
beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Ratios08_Homework.docx

Activity
February 12, 2020
62.09 KB
beta
EdBrAIn uses AI to customize lesson resources for your students’ needs.

Ratios08_Worksheets.pdf

February 12, 2020
677.94 KB

Standards

Understand the concept of a unit rate ?/? associated with a ratio ?:? with ? ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.
5.0
1 Reviews
hummelk
hummelk May 25, 2013

Several real world examples that are current and engaging.

Advertisement